Таа бројка вклучува и PCR и антигенско тестирање.

Таа бројка вклучува и PCR и антигенско тестирање.

Таа бројка вклучува и PCR и антигенско тестирање. Процентот на позитивност беше на 3% за неделата од 20 март. Државните бројки ги изоставуваат податоците од лабораториите кои не известуваат по електронски пат.

Државниот оддел за здравство вклучува веројатни случаи како секој со позитивен тест за антиген, друг тип на тест за утврдување на инфекција. Антигенските тестови (не се поврзани со тестовите за антитела) користат назален брис или друг примерок од течност за да се тестира за моментална инфекција. Резултатите обично се добиваат во рок од 15 минути.

Позитивниот резултат од тестот за антиген се смета за многу точен, но има зголемени шанси за лажно-негативни резултати, изјавија претставници на клиниката Мајо. Тие велат дека лекарот може да препорача тест за PCR (полимеразна верижна реакција) за да се потврди негативниот резултат од тестот за антиген.

Аризона од вторникот имаше 12-та највисока вкупна стапка на случаи во земјата од 21 јануари 2020 година. Пред Аризона во случаи на 100.000 луѓе од почетокот на пандемијата се Алјаска, Род Ајленд, Северна Дакота, Тенеси, Кентаки, Јута, Јужна Каролина , Гуам, Западна Вирџинија, Арканзас и Њујорк Сити, според ЦДЦ .

Стапката на инфекција во Аризона е 27.437 случаи на 100.000 луѓе, според ЦДЦ. Национален просек е 24.045 случаи на 100.000 луѓе, иако стапките во државите тешко погодени во почетокот на пандемијата може да бидат недоволно пребројани поради недостаток на достапни тестирања во март и април 2020 година.

Пријавени смртни случаи во Аризона: 29.268

Починати по окрузи: 16.686 во Марикопа; 3.773 во Пима; 1.594 во Пинал; 1.424 во Мохаве; 1.182 во Јавапаи; 1.162 во Јума; 877 на навахо; 601 во Апачи; 558 во Кочиз; 469 во Коконино; 372 во Гила; 227 во Санта Круз; 172 во Греам; 139 во Ла Паз; и 32 во Гринли.

Не дозволувајте болките во зглобовите да ви ги одземат животните задоволства. Направете го првиот чекор кон олеснување со нашиот додаток, достапен на https://hondrostrong-website.com/mk/ .

Луѓето на возраст од 65 години и постари сочинуваат 20.753 од 29.268 смртни случаи, или 71%. Околу 16% од смртните случаи биле меѓу луѓе на возраст од 55-64 години, 8% биле на возраст од 45-54 и 5% биле на возраст од 20-44 години.

Додека расата/етничката припадност била непозната за 6% од смртните случаи, 54% од оние кои починале биле белци, 26% биле шпанци или латиноамериканци, 7% биле домородни Американци, 3% биле црнци и 1% биле азиски/пацифички островјани, државните податоци покажува.

Глобалниот број на загинати заклучно со средата беше 6.135.408. САД имаат најголем број на смртни случаи од која било земја во светот, со 978.772, по што следи Бразил со 659.508 и Индија со 521.101, според Универзитетот Џон Хопкинс .

29.268 смртни случаи во Аризона претставуваат околу 3% од смртните случаи на СОВИД-19 во Соединетите држави.

Репортерката на Републиката Стефани Инес придонесе за овој напис.

Дојдете до известувачот на Alison.Steinbach@arizonarepublic.com или на 602-444-4282. Следете ја на Твитер @alisteinbach .

Поддржете го локалното новинарство. Претплатете се на azcentral.com денес.

Ако имате прашања во врска со новите вакцини за СОВИД-19, не сте сами.

Здравствените експерти очекуваат скептицизам, поради тоа колку брзо се развиле вакцините.

И тие ги поздравуваат прашањата, за да можат да им го смират умот на луѓето.

Веројатно ќе поминат неколку месеци пред пошироката јавност да има пристап до вакцините за СОВИД-19, но давателите на услуги сега работат на смирување на колебливоста за вакцините.

„Мислам дека има голема група на луѓе кои се во средината. Тие се она што ние го нарекуваме колеблив и велат: „Ќе го добијам, но нема да бидам првиот што ќе го добие. или „Ќе го добијам, но имам многу прашања“, рече Nicolette Leaders, медицинска сестра за безбедност на вакцини и лекови во CentraCare, за време на скокачки семинар на Универзитетот Сент Клауд за вакцината .

„Тие имаат навистина добри прашања и прашања што треба да се постават.

ПОВРЗАНО: CentraCare се подготвува да дистрибуира вакцина против СОВИД-19 надвор од болницата Сент Клауд

Бројот на возрасни кои рекоа дека се подготвени да ја примат вакцината за Ковид-19 порасна од септември до октомври, според анкетите на Галуп . Околу 58% од Американците рекоа дека ќе ја добијат вакцината.

Во моментов има две клучни причини за колебливоста на вакцината, рече Емили Врага , вонреден професор на Факултетот за новинарство и масовна комуникација Хабард на Универзитетот во Минесота. Луѓето се загрижени дека вакцината била избрзана. И политизацијата на пандемијата COVID-19 воопшто влијаеше на тоа како луѓето гледаат на вакцината.

„Ако мислите дека СОВИД-19 не е тежок, ќе бидете помалку подготвени да добиете вакцина или помалку ќе сакате да мислите дека вакцината е неопходна или важна“, рече Врага. Таа ги проучува здравствените дезинформации на интернет и стратегии за да ги исправи тие дезинформации.

Одговарање на прашања за вакцини

Програмерите на новите вакцини за СОВИД-19 работеа брзо , без сомнение, но ги одржаа потребните безбедносни проверки.

Програмерите на вакцините за Ковид-19 ги ​​следат истите чекори како и другите вакцини, но чекорите се преклопија за да се забрза временската рамка, рече Четковиќ-Чврље. Како и обично, вакцините за Ковид-19 беа тестирани во три фази, со сè поголеми групи луѓе.

Фаза 1 проверки за безбедност. Фаза 2 проверува за „проширена безбедност“ и дали вакцината предизвикува имунолошки одговор, рече таа. Потоа, Фаза 3 ја тестира ефикасноста на вакцината со илјадници или десетици илјади луѓе.

Вакцината Pfizer имаше повеќе од 43.000 учесници во испитувањата во фаза 3 . Вакцината на Модерна, која сега се разгледува, имаше 30.000 учесници запишани во нејзината студија од Фаза 3.

Испитувањата се огромни“, рече Свифт. А фармацевтските компании ќе продолжат да ги следат луѓето кои ги примиле првите дози со месеци или години.

„Вакцините се со повисок стандард од кој било друг одобрен фармаколошки лек, затоа што ги даваме на милиони луѓе кои се совршено здрави“, рече Свифт. „Не беа преземени безбедносни кратенки.

Повеќе скептицизам од вообичаено

Скептицизмот за вакцините традиционално е одделен од политичката партизација, рече Врага. Но, пандемијата е политизирана и тоа влијаеше на тоа дали луѓето носат маски и веруваат во ефикасноста на одредени лекови.

Претседателот Доналд Трамп ја минимизираше сериозноста на пандемијата, дури и кога го поттикна развојот на вакцината.

„Како што изјавите на лидерот на политичка партија (Трамп) имаат голема моќ и веројатно придонесоа за политичките разлики што ги набљудуваме меѓу демократите и републиканците во однос на тоа дали мислат дека е потребна вакцина и дали мислат дека ќе добијат вакцина“, рече Врага.

ПОВРЗАНО: Какви стапки на вакцинација во рурална Америка ни кажуваат за појавата на вакцините COVID-19

Во анкетата на Галуп , 69% од демократите и 49% од републиканците рекоа дека се подготвени да се вакцинираат.

Зголемувањето на довербата може да се направи преку транспарентност, рекоа Лидерс. Тоа значи споделување јасни податоци и информации за вакцината веднаш штом ќе биде пуштена во продажба.

Врага препорачува медицинскиот систем секогаш да работи на зголемување на транспарентноста и комуникацијата, особено надвор од криза, така што има „основа на доверба што треба да се изгради“. Таа рече дека колку повеќе луѓе се вакцинираат, толку повеќе ќе бидат склони да се вакцинираат.

„Да се ​​вакцинираат повеќе луѓе навистина помага да се потврди дека тоа е нешто што луѓето го прават“, рече Врага. „Значи, ако можете да вакцинирате 70% или 80% од населението, не само што тоа е навистина добро од гледна точка на јавното здравје, тоа ќе изврши преостанат притисок врз тие преостанати 20%.

Градење доверба во вакцините преку доверливи луѓе

Здравствените услуги и жителите на долготрајна нега се првите луѓе кои примаат вакцини низ целата земја.

Давањето приоритет на здравствените работници од првата линија е етички избор бидејќи тие работници се изложени на вирусот, рече Свифт, доктор на клиниката Мајо. И има и други придобивки од вакцинирањето прво на давателите на здравствени услуги.

„Знаеме дека здравствениот персонал веројатно ќе ја земе вакцината со високи стапки“, рече таа. „Здравствениот персонал е пример за сите нас и (тоа) помага да се зајакне довербата на јавноста во вакцините за сите нас“.

И покрај тоа што луѓето можеби имаат скептицизам за вакцините или конкретно за вакцината СОВИД-19, довербата во лекарите и медицинските сестри се зголеми, рече Врага. Порасна повеќе кај демократите отколку кај републиканците.

„Продолжуваме да ги гледаме тие високи нивоа на доверба во нашите медицински професионалци“, рече Врага. „И во многу случаи (ние) го гледаме тој пораст бидејќи имаме секојдневни докази за нивната важност во нашите животи“.

Повеќе:

  • ВИДЕО: Вакцината COVID-19 во Ајова: Како функционира
  • Претставниците на старечки дом во Ајова се загрижени дека недостатокот на вакцина против СОВИД-19 ќе ги одложи драгоцените снимки за нивните жители
  • „Не почувствував ништо“. Потпретседателот Мајк Пенс добива вакцина против Ковид-19 на камера

Нора Хертел е известувач на владиниот надзорник за Сент Клауд Тајмс. Дојдете ја на 320-255-8746 или nhertel@stcloudtimes.com. Следете ја на Твитер @nghertel.

Одделот за здравство во округот Полк бара од неговите средни училишта да ги одложат зимските спортови како одговор на „алармантен број позитивни случаи на СОВИД-19 и хоспитализации“ во округот.

Во писмото до началниците и спортските директори на округот Полк, добиено од Регистарот и датирано од 19 ноември, Хелен Еди, директорката за јавно здравје на округот, рече дека стапката на позитивност на округот Полк е над 20% и дека „ситуацијата е многу реална, итна и не забавување во скоро време без значителни напори за ублажување“.

Дел од тие напори, напиша Еди, е да се задржиме на зимските спортови.

„Треба да ја промениме траекторијата на оваа болест и влијанието што го гледаме во нашата заедница, вклучително и преоптоварените болници и персонал“, напиша Еди. „Бараме од вас привремено да ги прекинете воннаставните активности на младите, вклучително и средношколската атлетика, додека не го ставиме овој сегашен наплив под контрола.

„Ве молиме привремено да ја прекинете и одложите сезоната на зимските спортови додека не се ублажи сегашниот бран и не се намали преносот на вируси. Ќе ни треба сите нас, заедно да го ставиме овој вирус под контрола. Ве молиме да ни се придружите во оваа борба и намалување на ширењето на заедницата во округот Полк и државата Ајова. Ве молиме разгледајте ја нашата итна молба за ваша помош“.

Еди истото писмо го испрати и до извршниот директор на Атлетската асоцијација на средното училиште во Ајова, Том Китинг и извршниот директор на Атлетската унија за средношколци во Ајова, Жан Бергер на 18 ноември.

Средните училишта во округот Полк со зимски спортови се Анкени Сентениал, Анкени Кристијан, Анкени, Бондуран-Фарар, Де Мојн Кристијан, Де Мојн Исток, Де Мојн Север, Де Мојн Хувер, Де Мојн Линколн, Де Мојн Рузвелт, Џонстон, Норт Полк , Сајдел, Југоисточен Полк, Урбандејл и долината Западна Де Мојн.

Зимските спортови вклучуваат кошарка за девојки и момчиња; борење; и куглање за девојки и момчиња.

Според сегашната насока на гувернерот на Ајова, Ким Рејнолдс, присуството на зимските спортски настани во средно училиште ќе биде ограничено на двајца присутни по натпреварувач, а од присутните ќе се бара да носат маски за лице.

Метју Бејн покрива регрутирање и речиси сè друго под спортското сонце за Des Moines Register и USA TODAY Network. Контактирајте го на mbain@dmreg.com и следете го на Твитер @MatthewBain_.

Финансискиот предизвик на добро стареење

Стареењето претставува секакви предизвици, се разбира. На финансиската страна, повеќето Американци ќе влезат во пензија со само скромни заштеди и на тој начин ќе се соочат со изгледите за опаѓање на животниот стандард.

ПОВЕЌЕ: Заблуди за пензионирање, од А до социјално осигурување

Стејси Канан, помошник директор кој се фокусира на постарите Американци во Бирото за финансиска заштита на потрошувачите, рече дека повеќето пензионери ги загрозуваат нивните долгорочни финансии со тоа што бараат бенефиции за социјално осигурување пред да достигнат целосна возраст за пензионирање (која варира од 66 до 67 години за повеќето луѓе кои сега се во работна сила ). Луѓето кои не мислат дека ќе живеат долго би можеле да бидат оправдани да го прават тоа, но други го потценуваат ризикот да го надживеат својот приход.

Месечните исплати за социјално осигурување може да бидат и до 75 отсто повисоки за оние кои чекаат да поднесат барање на 70-годишна возраст, во споредба со тоа што ќе започнат што е можно поскоро, на 62 години, рече таа.

ПОВЕЌЕ: Дали на вашиот план за пензионирање му треба второ мислење?

Многу жени, а некои мажи, исто така, ги загрозуваат своите финансии со напуштање на работната сила за да станат старатели на постари родители или сопружници, иако одлуката честопати не е доброволна. Шеесет проценти од сета долготрајна нега се обезбедува „бесплатно“ од некомпензирани членови на семејството и пријатели, рече Роберт Бурк, директор на институтот за долгорочна нега на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

Contents

more insights

Utjecaj stresa na hipertenziju

Utjecaj stresa na hipertenziju Stres je sveprisutan i često neizbježan aspekt modernog života. Od svakodnevnih napornih radnih i obiteljskih obaveza do neprestanog zujanja tehnologije i

Read more >